بازی با اعداد


4934630c-fe8b-40fb-a84c-b64bfa85c268هر ترم 10 جلسه دو ماه و نیم

هر هفته یک روز کلاس یک ساعت و نیم

کلاس سه نفر . هر نفر 30 یورو برای هر کلاس و هر نفر

جمعا 300 یورو

شروع کلاس 15 جولای

حتما در زندگی شخصی خود با افرادی مواجه شده ایم که محاسبات ریاضی را بسیار ساده تر از آن چه ما تصور می کنیم انجام می دهند. احتمالا در برنامه های تلویزیونی افرادی را مشاهده کرده ایم که جلوی جمع حضار و با خونسردی تمام نتایج عملیات پیچیده ریاضی را در کسری از زمان و با درستی تمام انجام داده اند و موجب تعجب و تحسین  حضار و بینندگان شده اند. پیش آمده است که در مطالعه بیوگرافی دانشمندان و مشاهیر علم و صنعت با این نکته مواجه شده ایم که این اشخاص استعداد خاصی در انجام محاسبات پیچیده ریاضی داشته اند .

آن چیز که این افراد را از این نقطه نظر با دیگران متفاوت کرده است معمولا سرعت انجام محاسبات ریاضی و ارائه پاسخ در کسری از زمان است. به عبارت دیگر آن چه که تحسین و تعجب ما و دیگران را برانگیخته است بیشتر سرعت انجام محاسبه وعدم نیاز به قلم و کاغذ برای ارائه پاسخ است تا خود نفس انجام آن. در بسیاری از مواقع شاید خود نیز قبول داشته باشیم که عملیات مزبور قابل انجام توسط ما نیز می باشد به شرط آن که زمان بیشتری در اختیار داشته باشیم.

آیا تا کنون از خود پرسیده ایم که دلیل توانایی این افراد در انجام سریع محاسبات مذکور چه می باشد ؟ معمولا پاسخی که اکثر افراد در موجهه با این سوال دارند این است که این موضوع به دلیل نبوغ ذاتی این افراد و استعداد خدادادی آنها است . به عبارت دیگر اعتقاد غالب این است که این افراد از بد تولد دارای این توانایی بوده اند و با آن نیز از این دنیا خواهند رفت. عموم مردم فکر می کنند که مغز این افراد یک ماشین حساب بیولوژیکی  زنده است که به صورت خودکار تمام محاسبات را انجام می دهد . ولی اگر به مطالبی که بعضی ازاین افراد در ارتباط با این استعداد ذاتی خود بیان می کنند دقت کنیم متوجه می شویم که استعداد این افراد بیشتر در کشف و به کار گیری درست روابط ساده ای است که بسیاراز ما در دوران ابتدایی تحصیل با آن مواجه شده ایم ولی به هر دلیلی نتوانسته ایم از آنها در ساده سازی و تسریع محاسبات ریاضی بهره بریم. اگر پای صحبت این افراد بنشینیم می بینیم که استعداد این افراد درتوجه به رابطه نهان میان اعداد ودر نهایت به کار گیری سریع چهار عمل اصلی ریاضی است که همگی با اصول آن از دوران ابتدایی تحصیل آشنا می شویم.

به عنوان نمونه می توان به مثال مشهوری اشاره کرد که آقای گوس، ریاضی دان  آلمانی،  در دوران دبستان وقتی با این  درخواست معلم خود مواجه شد که به دلیل تنبیه کلاس باید اعداد ۱ تا ۱۰۰ را باهم جمع  و حاصل را اعلام کنند بلافاصله متوجه شد که اگر این اعداد را از عدد ۵۰ به بعد زیر اعداد ا تا ۵۰ بنویسد و آنها را دو به دو جمع نماید حاصل هریک برار ۱۰۱ می شود ( 50+51 و49+52  و…) و از آنجایی که ۵۰ تا از این جمع ها وجود دارد حاصل برابر۵۰۵۰  می شود. او پاسخ را در زمانی بسیار کوتاه و در مقابل چشمان بهت زده معلم خود اعلام کرد.

با توجه به این واقعیت که نبوغ مشاهده در نوابغ ریاضی جهان بیشتر در استفاده از روشهای ساده تر برای انجام عملیات ریاضی است تا انجام آنها به روشهای معمول شناخته شده، مدتی است که تلاش می شود این روشها به صورت ساده و قابل فهم و با پرهیز از ارائه روابط پیچیده حاکم بر آنها در برنامه درسی دانش آموزان دوران ابتدایی و میانی تحصیل گنجاده شود. هدف از این کار بیشتر علاقه مند کردن دانش آموزان به دست و پنجه نرم کردن با مسائل ریاضی و تحریک ذهن خلاق آنها برای یافتن روشهای آسان برای حل مسائل است. به همین منظور این موسسه بر آن شده است که یک دوره کلاسهای آموزشی با نام : محاسبات سریع-بازی با اعداد را برای دانش آموزان سنین ۱۰ تا ۱۵ سال ارائه نماید……

 اصغر بهرامعلیÚltimos Productos de Tienda Online

Entrada para «MUJERES IRANÉS EN CONCIERTO «MORADAS DEL CORAZÓN»» sábado 23 noviembre
Entrada para » MUJERES IRANÍES EN CONCIERTO «MORADAS DEL CORAZÓN»» Viernes 22 noviembre
Omar Jayyam, Rubayat
Libro: Espacio verde, Todo nada todo mirada
RUBAYAT, Yalal ud-Din Rumi
Hafez Shiraz’i, 101 POEMAS

Deja tu comentario

'